Warszawa na zdjęciach

Kamienica Wolfa Krongolda

Kamienica mieści się na ulicy Złotej 83, na rogu z ulicą Żelazną.  Niegdyś nazywana była Pekinem, ze względu na dużą ilość mieszkańców, aktualnie pustostan, z który ostatni mieszkańcy opuścili w 2003 roku. Miasto Warszawa, właściciel budynku bezskutecznie próbuje go sprzedać. Wszystko wskazuje na to, że puki nie znajdzie się nowy właściciel kamienica  nie odzyska dawnego blasku i przede wszystkim mieszkańców.

Zaprojektowana przez Bronisława Brochwicza-Rogoyskiego kamienica wybudowana została w latach 1896-1899. Fundatorem był żydowski kamienicznik Wolf Krongold. Do II Wojny Światowej budynek był bogato zdobiony. Do dziś zachowała się, niestety w nie najlepszym stanie, attyka przedstawiająca starca i młodego mężczyznę z datą ukończenia budowy. Postacie symbolizują przełom wieków XIX i XX czyli moment oddania kamienicy do użytku. Sytuacja finansowa rodziny Krongold znacznie się pogorszyła i w 1933 roku budynek został sprzedany.

Podczas II Wojny Światowej budynek nieznacznie ucierpiał, ale po remontach wykonanych w latach 50 i 60 stracił zdobienia, balkony i zdobioną bramę.

Po eksmisji mieszkańców i najemców lokali handlowych w 2003 roku zrealizowany został film Pekin. Złota 83, a rok później serial U nas na Pekinie . Autorka Ewa Borzęcka przedstawiła historię kamienicy i jej mieszkańców.

 

Kamienica Wolfa Krongolda

One Response to Kamienica Wolfa Krongolda

  1. Beata says:

    Kolejny budynek, którego stan chwyta za serce, stary, piękny, powinny się znaleźć środki na odrestaurowanie takich kamienic

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Portal z fotografiami Warszawy