Warszawa na zdjęciach

100 lat Mostu Poniatowskiego

Dokładnie 100 lat temu 6 stycznia 1914 roku do użytku oddany został Most księcia Józefa Poniatowskiego. Przeprawę łączącą Śródmieście z Saską Kępą budowano w latach 1905-1913 według projektu inżynierów Mieczysława Marszewskiego i Wacława Paszkowskiego. Autorem architektury mostu i wiaduktu był Stefan Szyller.

Obie Wojny Światowe nie były zbyt łaskawe dla mostu. Już 3 sierpnia 1915 roku wojska rosyjskie wycofując się ze Stolicy wysadziły górne części 2 filarów. W 1916 roku ułożony tymczasową drewnianą przeprawę, która szybko spłonęła.

Most Poniatowskiego odbudowano w latach dwudziestych XX w. W 1926 roku na moście doszło do spotkania Józefa Piłsudskiego z prezydentem Stanisławem Wojciechowskim. Brak porozumienia między przywódcami rozpoczął „Przewrót Majowy”.

W czasie II Wojny Światowej most został zniszczony w 1944 roku przez Niemców. Odbudowany według projektu Stanisława Hempla, został oddany do użytku 22 lipca 1946 roku.

Niestety, jak wiele warszawskich budowli, most nie zachował przedwojennego wyglądu. Ozdobną balustradę zastąpiono zwykłą metalową, zmieniono konstrukcje przęseł…

 

mostponiatowskiego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Portal z fotografiami Warszawy