Warszawa na zdjęciach

ul. Chmielna – „deptak”

Chmielna, a właściwie jej część ciągnąca się od ul. Nowy Świat do Marszałkowskiej wydaje się idealną ulicą na reprezentacyjny deptak, jak Krupówki w Zakopanem czy sopocki deptak Bohaterów Monte Cassino. W Warszawie funkcję taką pełni Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście. Ale ulice te nie są deptakami, odbywa się na nich ruch samochodowy i to najlepszy argument przemawiający za Chmielną. Niestety jeden z niewielu.

Chmielna nigdy nie była najważniejsza. Pierwsze budynki powstały na niej (na opisywanym odcinku) ponieważ na Nowym Świecie nie było już wolnych działek. Pomimo, że ulica ma ciekawą i długą historię w dalszym ciągu wydaje się być nieco zapomniana, a na pewno zaniedbana. Ciężko jest zrozumieć jak na ulicy, która w okresie międzywojennym miała piękną zabudowę teraz w XXI wieku można wybudować coś takiego jak na pierwszym zdjęciu. Rozumiem działania komunistów, którzy po II Wojnie Światowej za wszelką cenę chcieli zniszczyć wszystko co polskie i prywatne wyburzali kamienice, a w ich miejsca stawiali bloki. W czasach PRLu zniszczono Chmielną wystarczająco. Szkoda, że w dzisiejszych czasach można postawić co się chcę i gdzie się chcę bez względu na otoczenie i historię.

Może się czepiam, może się mylę, ale chyba na Chmielnej dało się wybudować coś bardziej eleganckiego, nawiązującego do starej architektury Warszawy. Na koniec przytoczę jeszcze fragment „Konceptu” autorów Chmielnej 25 bo pod takim adresem wybudowano ta dzieło.

Chcemy wzbogacać przestrzeń, z którą się wiążemy i twórczo ją ożywiać.

Chmielna 25

Chmielna 25

Na szczęście ulica ma też ładne budynki, między innymi mieszcząca się pod numerem 30 Kamienica Jarosława Wojciechowskiego widoczna na trzecim zdjęciu. Teoretycznie od 10 czerwca 2009 roku układ urbanistyczny ulicy między Nowym Światem, a pasażem Wiecheckiego wpisano do rejestru zabytków. Piszę teoretycznie, bo wpis nie zapobiegł wybudowaniu biurowca Chmielna 25. W planach jest też rewitalizacja tego fragmentu ulicy, w czym wybudowanie opisywanego budynku raczej nie pomoże.

Cała ulica należy do dwóch dzielnic, ciągnie się od Miedzianej do Jana Pawła II na Woli oraz od Marszałkowskiej do Nowego Światu w Śródmieściu. Odcinku są oddzielone od siebie Pałacem Kultury i Złotymi Tarasami. Fragment należący do Śródmieścia w PRLu nazwano imieniem Henryka Rutkowskiego, polskiego działacza komunistycznego, który został stracony z zabójstwa. Po 1989 ten odcinek Chmielnej powrócił do dawnej nazwy.

Chmielna

Chmielna

Chmielna 30

Chmielna 30

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Portal z fotografiami Warszawy